Asansörünüzün Yeşil Etiketi Var Mı?

Ülkemizde apartmanlara bakıldığında apartman yaşı ile nerede ise aynı olan asansörler y...

Susurluk Asansör

Ülkemizde apartmanlara bakıldığında apartman yaşı ile nerede ise aynı olan asansörler yapılan araştırmalarda çok ciddi tehlikeler oluşturduğu görülüyor. Tercih edebileceğiniz Susurluk asansör seçeneklerinde yeşil etiketli kullanımlar olduğu belirtilmekte ve güvenli kullanımlarına risksiz alanlar oluşturduğu da söylenmektedir.

Yeşil Etiket Anlamı Nedir?
           
            Asansörlerin yapılan kontrollerde kusursuz olduğunun görülmesi ile alabildiği etiket yeşil etiket oluyor. Yani asansörünüzde yeşil bir etiket var ise güvenli olarak kullanılabileceği ifade ediliyor. Mavi etiket hafif kusurlu olan asansörler için uygun olmaktadır. Sarı etiket ise kusur bulunduğunu gösterir. Kırmızı etikette ise tehlike sinyali bulunuyor. Yönetmeliklerde belirlenen güvenlik kurallarına ya da teknik konulara uyumlu olmayan asansörler yetkililer tarafından kırmızı etiket kullanılarak mühürlenebiliyor. Bu nedenle Bursa asansör periyodik bakımlarınızın düzenli olarak ve yetkili kişiler tarafından yapılması önemini artırıyor.

Asansör Periyodik Muayene Nedir?
           
            Asansörünüzün can ve mal güvenliğine uygun olması için Balıkesir asansör bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gereklidir. Yapılan kontroller sonrasında asansörün risk durumunu belirten renk etiketleri asansör butonlarının yanında kullanılır. Bu etiketlerin bulunmadığı asansörler Bandırma asansör bakım araştırmaları yapmaları gereklidir. Apartman yöneticilerinin bu konuda dikkatli olması ve periyodik olarak kontrol ve muayenelerin yapılması çok gereklidir. Kırmızı etiket alan asansörler bu alanda güvensiz olmakta ve en kısa süre içerisinde risk durumlarının giderilmesi gereklidir. 30 gün içerisinde kırmızı etiket alan bir asansör tamir edilmezse belediye ekipleri tarafından mühürlenmektedir. Sarı etiket alan asansörler ise 60 gün içerisinde tamir edilmelidir. Mavi etiket alan asansörlerde ise bir yıl içerisinde takip ve kontrolü yenilenmelidir.

Can ve Mal Güvenliği İçin Yeşil Etiket Alma
           
            Resmi gazetede yayınlanan bilgiye göre Makine Mühendisleri Odası tarafından yapılan yıllık kontrollerde Susurluk asansör kullanımlarında asansörlerin kullanımlarına göre kırmızı, mavi, sarı ve yeşil etiketlerin üzerlerinde olması gereklidir. Kontroller sonrasında asansör yeşil etiket alabiliyor. Risk oluşturan asansörlere diğer etiketler yapıştırılmakta ve takipleri risk faktörlerine göre değerlendirilmektedir. Özellikle kırmızı etikete sahip olan asansörlerin en kısa sürede giderilmesi çok önemlidir. Binadaki asansörlerin kullanıma uygun olabilmesi için yeşil etiket alacak özelliklerde olması gereklidir.