Asansör Yönetmeliği 2017

Her geçen gün yükselen binalarda yerini daha çok alan asansörler art...

Susurluk Asansör

Her geçen gün yükselen binalarda yerini daha çok alan asansörler artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş durumda. Özellikle son yıllarda yenilenen inşaat yönetmeliği gereği belli bir kay sayısından fazla olan her bina için en az bir asansör şartı getirilmiştir. Bu sebeple ilgili makamlar tarafından asansörlerin yapımı montajı ve montaj sonrası her türlü sorunu kayıt altına alınmaya başlanıp bu konularla daha çok ilgilenilmeye başlanmıştır. Asansörler günlük hayatımızı kolaylaştıran araçlar olduğu gibi aynı zamanda bakımı ve onarımı çok dikkat gerektiren araçlardır da. Binaenaleyh değişen asansör yönetmeliği gereği birçok konuda sıkı denetimler getirilmiştir. 

Asansör yönetmeliği gereği bakım ve montaj konusu

            İnşa edilen hemen her bina asansör sahibi olmaktadır. Buna Bursa ili de dahildir. Susurluk asansör olarak Balıkesir ve bandırma yöresinde de hizmet sağlamaktayız. Binalara takılan her asansör asansör kimlik numarasına sahip olmalıdır. Yapılan her binaya bir ruhsat numarası verildiği gibi aynı şekilde o binaya montajı yapılan asansöre de bir kimlik numarası verilir ve denetim kurulunca bu numara üzerinden kontrolü sağlanır. Susurluk gibi ilçeler de de hizmet veren asansör bu gibi konularda oldukça dikkatlidir. Asansörlerin bakımı montajdan sonra belirli aralıklarla yapılmalıdır. Her bakım birbirinin aynısı değildir. Asansörlerin bakımlarının yapılıp yapılmadığı da mutlaka kontrol edilir. 

Asansörlerin sahip olması gereken özellikler

            İster yurt içinde imal edilsin ister dışarıdan ithal olarak getirilsin hiç fark etmez asansörler için istenen bazı kriterler bulunmaktadır. Her asansör bir sanayi sicil belgesine sahip olmalıdır. Susurluk asansör tarafından alınan her asansör bu belgeye sahiptir. Bandırma hizmet bölgesi içerisindedir.  Asansörlerin denetimi için devlet tarafından seçilmiş ve onaylanmış kurumlarca o asansörün kullanıma uygun olduğuna dair bir belgeye sahip olması gerekir. Asansörü imal edip pazarlayan firma o asansör için mutlaka bir garanti sunmalıdır.

            Asansörlerin garanti belgesi olması şarttır. Asansörlerin periyodik kontrolleri kayıt altına alınmalıdır. Alınan bu kayıt ile asansörler yeşil etikete sahip olur. Yeşil etikete sahip olmayan asansörler denetim sonucunda kullanıma uygun görülmeyebilir. Asansör bakımı içerisinde kayıtsız şartsız asansörün hemen her parçası ve ayarı bulunmalıdır.