Asansör Bakımı Nasıl Yapılır?

Asansör onarım hizmetleri nelerdir?
 
      ...

Susurluk Asansör

Asansör onarım hizmetleri nelerdir?
 
            Asansör onarım hizmetlerinin içeriğine değinmeden önce asansörün tanımına kısaca bakmak da fayda vardır. Asansör, modern teknolojinin bir ürünü olup insan ve yük taşımaya yönelik işleve sahiptir. Özellikle plaza gibi yüksek binalarda asansörsüz bir yaşam düşünülemez. Aynı şekilde ağır yüklerin taşınmasının sorun oluşturduğu ortamlarda asansörlerden yararlanılır.

            Asansör çalışma sistemi dikey olup iki yönlü aşağı ve yukarı iner. Elektrikli ve elektrikli-pistonlu sistemleriyle asansörler üstün güvenlik sistemleriyle halka hizmet verir. Otomatik asansör sistemi sayesinde çıkılacak ya da inilecek kat düğmesine basmak kafidir. Elbette bu faydalı araca yeterince güvenlik sistemi konulmamışsa, yani ucuza maliyeti söz konusuysa insan sağlığını riske sokabilir. Dolayısıyla Bursa ya da diğer illerde asansörler tercihinde güvenliği riske edecek bir asansör sisteminden uzak durmak gerekir. Aynı şekilde Balıkesir ili için de bu geçerli olup, bununla ilgili kaliteli asansör sistemleri edinmek gerekir.

            Ayrıca Balıkesir’in Bandırma, Susurluk gibi ilçelerinde asansör bakımı yapan birçok firma kaliteli hizmet sunmaktadır. Asansör onarım hizmetlerinin başlıcası revizyon gerektiren asansör montajıdır. Zira asansörler yıllık periyodik bakımdan geçirilmesi gereken sistemlerdir. Bazı asansörler bilgisayar sistemine entegre olduğundan yazılımsal açıdan da bakımı yapılmalıdır. Asansör bakımı yapılmış sistemlerin yıllarca sorunsuz çalıştığı bilimsel bir araştırma bulgusudur. Diğer bakım sebepleri ise asansörlerdeki yıpranmalar, çeşitli yerlerindeki aşınmalar, güvenlik sistemi, sorunlu çalışması gibi durumlardır.
 
Asansör bakımı nasıl yapılır?
 
            Susurluk asansör periyodik bakımı mutlaka uzman kişilerce yapılmalı ve buna ilişkin firmalar da kurumsal niteliğe sahip olmalıdır. Asansör bakımı nasıl yapılır sorusu kısaca şöyle yanıtlanabilir. Başlıca kontroller şunlardır: Asansör halatları kontrol edilir, taşıyıcı kasnaklara bakılır, asansör kablosu, somunlar ve tüm cıvataların sağlamlığı incelenir. Sorunlu parçalar yenisiyle değiştirilir. Aşınan parçalar yenisiyle değiştirmeye gerek görülmüyorsa yağlanarak verimi artırılır. Raylar önemli olup bu taşıyıcı raylar iyice temizlenir. Kumanda anahtarlarından röleler ve hidrolik tamponlara kadar bileşenler kirlerden temizlenir. Yağlanması gereken kısımlar halledilir.

            Bilgisayar destekli ise program yazılımları güncellenir, sorun olup olmadığı araştırılır. Şalter kontak ayarlarına bakılır. Klemens vidalarındaki gevşeme izale edilir. Asansör sinyal noktası ile iç aydınlatma kontrol edilir. Tüm bu kontrol işlemleri Susurluk ilçesindeki uzman kişilere yaptırılmalıdır.